Club meetings are held on Wednesday Nights - Visitors Welcome           7:00 PM - Social Gathering 7:30 ~ 9:00 PM Meeting & Program (except for digital competition nights which start at 7:00)

~REMINDER: Club meetings start at 7:00 on Digital Competion Nights

Scores - 2017-2018 - January

1/17/2018 Digital Competition
Judge: Rick Cloran
Title Maker Points Award
Photojournalism - Class: B
Just out of the strike zone Bob Costanzo 22  
Cell Tower Installation At Faulkner Mills Nila Stickney 23  
Touching up Cathy Dunham 23  
Fall cleaning neighbors bedroom Mary Boermeester 24  
Working Street Artist Strasbourg Jim Kidd 25 First Place
Photojournalism - Class: A
Concentration Karl Hentz 24  
Winning Bareback Ride Renee Deal 26  
Filling Up Her Watering Can Sandy Thomas 27  
intersection of hope & worry Vikki Quick 28 First Place
People & Portraiture - Class: B
Quechee Vermont Glass Blower Victoria O'Brien 19  
Brooke Mary Boermeester 21  
Danielle Steve Painter 24  
Trust Andy Tarsia 24  
Reflection of a musicians soul June Carson 25  
Music Man Lorraine Lurvey 26  
Lavender Lady Michael McGonegal 27 First Place
People & Portraiture - Class: A
Jessica Michele Peterson 23  
The Contender Mel Briggle 24  
bored beauty Vikki Quick 25  
Little Brother Kisses Renee Deal 25  
Patriot Richard Ferris 25  
Blue Eyes Karl Hentz 26  
Ojos Del Gato Bill Willis 26  
Holding On Steve Van Seters 28 Second Place
Gabriela Pat Lucas 29 First Place
Travel - Class: B
Kinsale, County Cork, Ireland Pat Watson 03  
Martha Mary Chapel Sudbury Landmark Victoria O'Brien 19  
Walkway to Beach Sharon Reynolds 21  
African Safari Stephen Setzer 22  
Stairway to a great view Bob Costanzo 22  
mesa arch Jane Pedersen 23  
Moat and Gate House Heidelberg Castle Jim Kidd 24  
Sunflowers On The Farm Richard Dean 24  
Rock Isle Lake, Banff Wendy Walsh 25  
Mormo Row Grand Tetons at sunrise Steve Carson 26  
Mdina Carriage Ride Greg Davis 26 Third Place
Newfoundland Cape Bonavista Lighy Gerry Charest 27 Second Place
Spotlight on Rainier Bonnie Lucas 27 First Place
Travel - Class: A
Waterfall Along the Kanc Kathy Radford 22  
Manhattan to Brooklyn Linda Szabo 23  
Mormon Row Grand Teton NP Peggy Erb 23  
Traditional Japanese Wedding Party Jutta Curtin 23  
Into the Valley of Fire Deb Sullivan 24  
Olympic Coast Joe Reardon 24  
Sunrise at Namibia Quiver Tree Forest Howard Lung 24  
Grand Canyon of Yellowstone Don Erb 25  
Maroon Bells Tom Curtin 25  
Early Morning Delivery Harold Roussell 26  
Masa Arch John Yurka 27 Third Place
Cheese on a bike Pat Lucas 28 Second Place
The Butcher Steve Van Seters 29 First Place
Nature - Class: B
Golden Sunrise Susan Finn 03  
Hummingbird's eye view Andy Tarsia 03  
Pink Explosion Nila Stickney 17  
Beautiful Camera Posing Richard Dean 20  
Puffin In Flight Michelle Hare 20  
Slouching Steve Painter 20  
Anyone Home Wendy Walsh 21  
Galapagos tortoise Bill Thedford 22  
snack time Jon Birchmore 22  
Waterfall #3 Bonnie Lucas 24  
Common Adult Grackle with immature birds Fred Boucher 26 Third Place
Frog Fish Walking Stephen Setzer 27 Second Place
Coyote with fawn kill Steve Carson 29 First Place
Nature - Class: A
Attention Getting Pelican Peggy Erb 22  
Fish for Breakfast Harold Roussell 22  
Goodby John Lowe 22  
Osprey with a Meal Joan Francoeur 22  
My Children Three Roy Haddock 23  
Time for Dinner Joe Gifun 24  
Butterfly Up Close John Yurka 25  
Early Morning Hunt Judi Hoyt 25  
Sandhill Crane Family at Sundown Brad Smith 25  
Frosty Morning Tom Curtin 26  
Wasp at Work William Marcoux 26  
Family Feud Jutta Curtin 27  
Kingbird with Dragonfly Deb Sullivan 27  
Tube Steak Dinner Bill Willis 27  
yum Deborah Monte 27  
Cheetahs in Namibia Etosha National Park Howard Lung 27 Honorable Mention
Intertwined Maryellen Stone 28 Third Place
Short Eared Owl with a Vole Gary Hoyt 29 Second Place
Great Crested Flycatcher with Swallowtail Christopher Bowe 30 First Place
General - Class: B
Me and My Little Brother Fred Boucher 19  
Rockport Sharon Reynolds 19  
Still Life At Simon Pearce Vermont Victoria O'Brien 19  
The Venerable Wayside Inn Grist Mill Victoria O'Brien 19  
Adare Town Park Pat Watson 20  
Poison Ivy Cathy Dunham 22  
Peek A Boo Lorraine Lurvey 23  
Sunrise - Eastham, MA Greg Davis 23  
2 Ospreys Jane Pedersen 24  
The Way Into Yellow is Through Blue Gerry Charest 24  
P town Afternoon Michael McGonegal 26  
Fair Time Michelle Hare 26 Third Place
Blue Christmas Susan Finn 27 Second Place
Artful butterfly June Carson 28 First Place
General - Class: A
The City Mel Briggle 21  
Arriving at Dawn Azores William Marcoux 22  
Sunset Dog Walk NH Coast Kathy Radford 22  
red white blue infinity Michele Peterson 23  
Sunset on the Cape-2 Judi Hoyt 23  
living fountain Deborah Monte 24  
SHARK ON THE BEACH Roy Haddock 24  
Sunflowers and Bee John Lowe 24  
Sunrise at Sandy Point Brad Smith 24  
Blue Hour Boston Skyline Keri McAndrews 25  
Old Stone Church Don Erb 25  
Red Cardinal Perching Joan Francoeur 25  
Water Tank Joe Reardon 25  
Heavy Surf in Gloucester Gary Hoyt 26  
Spring Flower Joe Gifun 26  
Dahlia Sandy Thomas 27 Honorable Mention
Painted Daisies Linda Szabo 27 Third Place
Wildflowers Maryellen Stone 27 Second Place
Dirty Rider Richard Ferris 29 First Place
People & Portraiture - Class A
A Handful Of Love Keri McAndrews 30 Digital Image of the Month